VSW-2.92-FS-1.85-FS-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS, 2.92mm FEMALE STRAIGHT TO 1.85mm FEMALE STRAIGHT ADAPTER
SKU:
VSW-2.92-FS-1.85-FS-AD
- RF Adapters
- 2.92mm Adapters
- 2.92mm to 1.85mm Adapter
- Female to Female
- Straight
- 50Ω
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | 2.92mm |
| Gender1 | Jack(female) |
| Orientation | Straight |
| Adapter Side 2 Series | 1.85mm |
| Gender2 | Jack(female) |
| Orientation | Straight |
| Mounting Features | – |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Plating | Stainless Steel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 40 GHz |
| Insertion loss | ≤0.25 dB |
| VSWR(Max) | 1.15:1 Max. |
| Min. Temp. (Celsius) | -40°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +85°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW-2.92-FS-1.85-FS-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS, 2.92mm FEMALE STRAIGHT TO 1.85mm FEMALE STRAIGHT ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.