41416422-33– RF ADAPTER – 50OHMS, SMA MALE TO SMA FEMALE RIGHT ANGLE ADAPTER
SKU:
41416422-33
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | SMA |
| Gender1 | Plug(Male) |
| Orientation | Right Angle |
| Body Plating | Nickel |
| Body Material | Stainless Steel |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Adapter Side 2 Series | SMA |
| Gender2 | Jack(Female) |
| Orientation | Right Angle |
| Body Plating | Nickel |
| Body Material | Stainless Steel |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Mounting Features | – |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 18 GHz |
| VSWR(Max) | 1.2:1 (DC to 18GHz) |
| Insertion Loss | 0.15dB |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “41416422-33– RF ADAPTER – 50OHMS, SMA MALE TO SMA FEMALE RIGHT ANGLE ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.