VSW-41H21G21– RF ADAPTER – 50OHMS, 2.4MM FEMALE TO 2.92MM FEMALE ADAPTER
SKU:
VSW-41H21G21
- RF ADAPTER
- 50OHMS
- 2.92MM FEMALE
- 2.92MM FEMALE
Description
| SPECIFICATION | |
| Gender1 | Jack(Female) |
| Adapter Side 1 Series | 2.4MM |
| Gender2 | Jack(Female) |
| Adapter Side 2 Series | 2.92MM |
| Orientation | Straight |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Finish | Nickel |
| Body Material | Stainless Steel |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Insulator Material | PTFE |
| Return Loss | >= 20 dB (26.5 GHz to 40 GHz) |
| Max Frequency | DC to 40 GHz |
| Min. Temp. (Celsius) | -40°C to +80°C |
| VSWR | ≤1.15:1 |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW-41H21G21– RF ADAPTER – 50OHMS, 2.4MM FEMALE TO 2.92MM FEMALE ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.