VSW250027-ATT — RF ATTENUATOR 2W, 10DB, SMA MALE TO FEMALE CONNECTOR, 500 KHZ ~ 6000 MHZ
SKU:
VSW250027-ATT
- RF Attenuator
- Fixed Attenuator
- 500 to 6000MHz
- 10dB
- SMA Male To SMA Female
Description
| SPECIFICATION | |
| Type | RF Attenuator |
| Gender1 | Male |
| Connector 1 Series | SMA |
| Gender2 | Female |
| Connector 1 Series | SMA |
| Gender2 | Female |
| Body Finish | Passivated |
| Body Material | Stainless Steel |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Power Input | 2Watt |
| Attenuation | 10dB |
| Attenuation Accuracy | ±0.5dB |
| VSWR | <1.30:1 |
| Dielectric | PTFE |
| Max Frequency | 500 to 6000MHz |
| Min. Temp. (Celsius) | -55°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +125°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW250027-ATT — RF ATTENUATOR 2W, 10DB, SMA MALE TO FEMALE CONNECTOR, 500 KHZ ~ 6000 MHZ” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.