11F1203C — RF CONNECTOR – 50 OHMS , SMC MALE , RIGHT ANGLE , SOLDER TYPE , RG405(0.086) CABLE
SKU:
11F1203C
- RF CONNECTOR: 50Ω
- SMC MALE
- RIGHT ANGLE
- SOLDER TYPE
- RG-405(0.086) CABLE
Click Here to download the datasheet
Description
SMC connectors offer broadband performance with low reflection DC to 10 GHz and are primarily used in telecommunications and instrumentation applications.
| CONNECTOR SPECIFICATIONS | |
| Gender | Plug (Male) |
| Orientation | Right Angle |
| Termination Style | Cable – Solder |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Finish | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Contact Termination Style | Solder |
| Insulator Material | PTFE |
| Cable Type | RG405(0.086) |
| Max Frequency (GHz) | DC to 4GHz |
| VSWR(Max) | ≤1.35 |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “11F1203C — RF CONNECTOR – 50 OHMS , SMC MALE , RIGHT ANGLE , SOLDER TYPE , RG405(0.086) CABLE” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.