VSW-11J21170 — RF CONNECTOR – 50 OHMS , QMA FEMALE , STRAIGHT , BULKHEAD FRONT MOUNT , ROUND POST
SKU:
VSW-11J21170
- RF CONNECTOR: 50Ω
- QMA FEMALE
- STRAIGHT
- BULKHEAD FRONTMOUNT
- ROUND POST
- PCB MOUNT
Click Here to download the datasheet
Description
The QMA connector is a quick disconnect version of the SMA connector and shares the same internal construction, which allows the connector to have excellent performance up to 18 GHz. Because of the innovative coupling mechanism, a 360-degree butt joint is maintained resulting in low RF leakage. Since the RF line is identical to the SMA series, the QMA connectors also offer the same high power handling capability. This gives the series significant advantages over other quick disconnect connectors.
| CONNECTOR SPECIFICATIONS | |
| Gender | Jack (Female) |
| Orientation | Straight |
| Termination Style | PCB-Round Post |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Finish | Nickel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Termination Style | Solder |
| Mounting Type | PCB Round Post |
| Mounting Features | – |
| Insulator Material | PTFE |
| VSWR | 1.12Max |
| Max Frequency (GHz) | DC to 6 GHz |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | 165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW-11J21170 — RF CONNECTOR – 50 OHMS , QMA FEMALE , STRAIGHT , BULKHEAD FRONT MOUNT , ROUND POST” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.