VSW250006-ATT — SMA MALE TO FEMALE 2W 20dB DC -18Ghz ATTENUATOR
SKU:
VSW250006-ATT
- RF Attenuator
- Fixed Attenuator
- DC-18GHZ
- 20dB
- SMA Male To SMA Female
Description
| SPECIFICATION | |
| Type | RF Fixed Attenuator |
| Gender1 | Male |
| Connector 1 Series | SMA |
| Gender2 | Female |
| Connector 1 Series | SMA |
| Gender2 | Female |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Power Input | 2Watt |
| Attenuation | 20dB |
| Attenuation Accuracy | 0.5dB |
| VSWR | <1.3:1 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Contact Material | Beryllium copper gold plated |
| Dielectric | PTFE |
| Max Frequency | DC to 18GHz |
| Min. Temp. (Celsius) | -55°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +125°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW250006-ATT — SMA MALE TO FEMALE 2W 20dB DC -18Ghz ATTENUATOR” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.