11F11015 — RF CONNECTOR – 50 OHMS , SMC MALE , STRAIGHT , CRIMP TYPE , RG58,142 CABLE
SKU:
11F11015
- RF CONNECTOR: 50Ω
- SMC MALE
- STRAIGHT
- CRIMP TYPE
- RG-58 CABLE
Click Here to download the datasheet
Description
SMC connectors offer broadband performance with low reflection DC to 10 GHz and are primarily used in telecommunications and instrumentation applications.
| CONNECTOR SPECIFICATIONS | |
| Gender | Plug (Male) |
| Orientation | Straight |
| Termination Style | Cable – Crimp |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Finish | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Contact Termination Style | Solder |
| Insulator Material | PTFE |
| Cable Type | RG58 |
| Max Frequency (GHz) | DC to 4GHz |
| VSWR(Max) | ≤1.25 |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “11F11015 — RF CONNECTOR – 50 OHMS , SMC MALE , STRAIGHT , CRIMP TYPE , RG58,142 CABLE” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.