11P1201I — RF CONNECTOR — 75OHMS , MINI BNC MALE , RIGHT ANGLE , CRIMP TYPE , RG179 CABLE
SKU:
11P1201I
- RF CONNECTOR: 75Ω
- MINI BNC MALE
- RIGHT ANGLE
- CRIMP TYPE
- RG-179 CABLE
Click Here to download the datasheet
Description
The Mini BNC connector series offers the high performance and wide compatibility of the original Amphenol 75 ohm BNCs. However, the Mini-BNC has a higher connector density, allowing for 40% more interconnects in the same area.
| CONNECTOR SPECIFICATIONS | |
| Gender | Plug (Male) |
| Orientation | Right Angle |
| Termination Style | Cable – Crimp |
| Impedance (Ohms) | 75Ω |
| Body Finish | Nickel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Contact Termination Style | Solder |
| Insulator Material | PTFE |
| Cable Type | RG179 |
| VSWR | ≤ 1.3 Max |
| Max Frequency (GHz) | DC to 2Ghz |
| Polarity | Standard |
| Min. Temp. (Celsius) | -40°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +85°C |
Customer Reviews
Be the first to review “11P1201I — RF CONNECTOR — 75OHMS , MINI BNC MALE , RIGHT ANGLE , CRIMP TYPE , RG179 CABLE” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.