41421E21-33-6G — RF ADAPTER – 50 OHMS, SMA FEMALE TO UF.L(UMCC) FEMALE STRAIGHT ADAPTER
SKU:
41421E21-33-6G
- RF Adapters
- SMA Adapters
- SMA to UFL (UMCC) Adapters
- 50Ω
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | SMA |
| Gender1 | Jack(Female) |
| Body Finish | Nickel |
| Body Material | Stainless Steel |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Adapter Side 2 Series | UFL(UMCC) |
| Gender2 | Plug(Male) |
| Orientation | Straight |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Finish | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Insulator Material | PTFE |
| Coupling Mechanism | Threaded |
| Mounting Feature | – |
| Max Frequency (GHz) | DC to 6GHz |
| VSWR | ≤1.25 (DC 0~6GHz) |
| Temperature Rating | -45°C ~ +165°C |
| Insertion Loss | ≤0.05xSqt(GHz) |
| Voltage Rating | 335 V(rms) |
| Dielectric Withstanding Voltage | 1000V |
| Insulation Resistance | ≥5000Mohm |
| Mating Cycles | ≥ 500 cycles |
| Mating Torque | 5~7 in – lbs. |
Customer Reviews
Be the first to review “41421E21-33-6G — RF ADAPTER – 50 OHMS, SMA FEMALE TO UF.L(UMCC) FEMALE STRAIGHT ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.