41910922 — RF ADAPTER – 50 OHMS RP SMA MALE TO RP SMA FEMALE RIGHT ANGLE ADAPTER
SKU:
41910922
- RF Adapters
- SMA Adapters
- SMA to SMA Adapters
- Male to Female
- Reverse Polarity
- 50Ω
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | SMA |
| Gender1 | RP-SMA Plug, Female Socket |
| Orientation | Right Angle |
| Body Plating | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Adapter Side 2 Series | SMA |
| Gender2 | RP-SMA Jack, Male Pin |
| Orientation | Straight |
| Body Plating | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Mounting Features | – |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 3GHz |
| VSWR(Max) | ≤1.2 |
| Polarity | Reverse |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “41910922 — RF ADAPTER – 50 OHMS RP SMA MALE TO RP SMA FEMALE RIGHT ANGLE ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.