41F16421 — RF ADAPTER – 50 OHMS, BMA MALE STRAIGHT TO SMA FEMALE STRAIGHT ADAPTER
SKU:
41F16421
- RF Adapters
- BMA Adapters
- BMA to SMA Adapter
- Male to Female
- Straight
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | BMA |
| Gender1 | Plug(Male) |
| Orientation | Straight |
| Mounting Features | – |
| Adapter Side 2 Series | SMA |
| Gender2 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Mounting Features | – |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Plating | Stainless Steel |
| Body Material | Beryllium copper |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium copper |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 18 GHz |
| VSWR | 1.15:1 |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “41F16421 — RF ADAPTER – 50 OHMS, BMA MALE STRAIGHT TO SMA FEMALE STRAIGHT ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.