VSW-2.4-MS-3.5-MS-AD — RF ADAPTERS – 50 OHMS 2.4MM MALE STRAIGHT TO 3.5 MALE STRAIGHT ADAPTER
SKU:
VSW-2.4-MS-3.5-MS-AD
- RF Adapters
- 2.4mm Adapters
- 2.4mm to 3.5mm Adapter
- Male to Male
- Straight
- 50Ω
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | 2.4mm |
| Gender1 | Plug(Male) |
| Orientation | Straight |
| Adapter Side 2 Series | 3.5mm |
| Gender2 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Mounting Features | – |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Plating | Stainless Steel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 26.5 GHz |
| VSWR(Max) | ≤1.2 |
| Min. Temp. (Celsius) | -45°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +165°C |
| Insulation resistance | ≥1000MΩ |
| Dielectric withstanding voltage: | 750v(rms) |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW-2.4-MS-3.5-MS-AD — RF ADAPTERS – 50 OHMS 2.4MM MALE STRAIGHT TO 3.5 MALE STRAIGHT ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.