VSW250008-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS, N-TYPE MALE TO SMA MALE STRAIGHT ADAPTERS
SKU:
VSW250008-AD
- RF Adapters
- N Adapters
- N to SMA Adapter
- 50Ω
- DC to 8GHz
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | N-type |
| Gender1 | Plug(Male) |
| Orientation | Straight |
| Body Plating | Nickel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Adapter Side 2 Series | SMA |
| Gender2 | Plug(Male) |
| Orientation | Straight |
| Body Plating | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Mounting Features | – |
| Impedance (Ohms) | 50Ω |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 8GHz |
| VSWR | ≤1.2 |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW250008-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS, N-TYPE MALE TO SMA MALE STRAIGHT ADAPTERS” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.