41410421 — RF ADAPTER – 50 OHMS, SMA MALE STRAIGHT TO SMA FEMALE STRAIGHT ADAPTER
SKU:
41410421
- RF Adapters
- SMA Adapters
- SMA to SMA Adapters
- Male to Female
- 50Ω
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | SMA |
| Gender1 | Plug(Male) |
| Orientation | Straight |
| Body Plating | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Adapter Side 2 Series | SMA |
| Gender2 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Body Plating | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Mounting Features | – |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 18 GHz |
| Insertion Loss | ≤0.127 dB |
| Return Loss | ≥20 dB |
| VSWR(Max) | 1.14:1(Max.) |
| Mating Cycles | Min.500 |
| Voltage | 335V rms |
| Min. Temp. (Celsius) | -40°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +85°C |
Customer Reviews
Be the first to review “41410421 — RF ADAPTER – 50 OHMS, SMA MALE STRAIGHT TO SMA FEMALE STRAIGHT ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.