41221221– RF ADAPTER – 50 OHMS, TNC FEMALE TO TNC FEMALE STRAIGHT BULKHEAD ADAPTER
SKU:
41221221
- RF Adapters
- TNC Adapters
- TNC to TNC Adapter
- Female to Female
- Bulkhead
- 50Ω
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | SMA |
| Gender1 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Body Finish | Nickel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Adapter Side 2 Series | TNC |
| Gender2 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Finish | Nickel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Insulator Material | PTFE |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | 4-Hole Flange |
| Voltage Rating | 500 VRMS @ Sea Level |
| Max Frequency (GHz) | DC to 11GHz |
| VSWR | 1.4 @ 11GHz |
| Min. Temp. (Celsius) | -55°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +100°C |
Customer Reviews
Be the first to review “41221221– RF ADAPTER – 50 OHMS, TNC FEMALE TO TNC FEMALE STRAIGHT BULKHEAD ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.