41721721 — RF ADAPTER – 50 OHMS, MMCX FEMALE TO MMCX FEMALE STRAIGHT BULKHEAD ADAPTERS
SKU:
41721721
- RF ADAPTER: 50Ω
- MMCX FEMALE
- STRAIGHT
- MMCX FEMALE
- BULKHAED
Click Here to download the datasheet
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | MMCX |
| Gender1 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Adapter Side 2 Series | MMCX |
| Gender2 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Mounting Features | Bulkhead |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Plating | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 6GHz |
| VSWR | ≤1.25 |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “41721721 — RF ADAPTER – 50 OHMS, MMCX FEMALE TO MMCX FEMALE STRAIGHT BULKHEAD ADAPTERS” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.