41B21B21– RF ADAPTER – 50 OHMS F FEMALE TO F FEMALE BULKHEAD STRAIGHT ADAPTERS
SKU:
41B21B21-1
- RF Adapters
- F-Type Adapters
- F-Type to F-Type Adapter
- Female to Female
- Bulkhead
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | F-Type |
| Gender1 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Impedance (Ohms) | 75 |
| Adapter Side 2 Series | F-Type |
| Gender2 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Mounting Features | Bulkhead |
| Impedance (Ohms) | 75 |
| Body Plating | Nickel |
| Body Material | Beryllium Copper |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 3GHz |
| VSWR | ≤1.25 |
| Min. Temp. (Celsius) | -40°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +85°C |
Customer Reviews
Be the first to review “41B21B21– RF ADAPTER – 50 OHMS F FEMALE TO F FEMALE BULKHEAD STRAIGHT ADAPTERS” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.