41410422 — RF ADAPTER – 50 OHMS, SMA MALE TO SMA FEMALE RIGHT ANGLE ADAPTER
SKU:
41410422-1
- RF Adapters
- SMA Adapters
- SMA to SMA Adapters
- 50Ω
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | SMA |
| Gender1 | Jack(Female) |
| Orientation | Right Angle |
| Body Plating | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Adapter Side 2 Series | SMA |
| Gender2 | Female |
| Orientation | Right Angle |
| Body Plating | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Mounting Features | – |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 18 GHz |
| VSWR(Max) | 1.2:1 (DC to 18GHz) |
| Insertion Loss | 0.15dB |
| Power Handling | 50W(CW) |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “41410422 — RF ADAPTER – 50 OHMS, SMA MALE TO SMA FEMALE RIGHT ANGLE ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.