VSW250009-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS, BNC MALE TO SMA FEMALE STRAIGHT ADAPTER
SKU:
VSW250009-AD
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | BNC |
| Gender1 | Plug(Male) |
| Orientation | Straight |
| Body Plating | Nickel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Adapter Side 2 Series | SMA |
| Gender2 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Plating | Nickel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 4 GHz |
| VSWR(Max) | ≤1.20 |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW250009-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS, BNC MALE TO SMA FEMALE STRAIGHT ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.