1151193C-55– RF CONNECTOR – 50OHMS , SMA MALE , STRAIGHT , SOLDER TYPE , FOR RG405(.86) CABLE
SKU:
1151193C-55
- RF CONNECTOR: 50Ω
- SMA MALE
- STRAIGHT
- SOLDER TYPE
- RG-405(0.86) CABLE
Click Here to download the datasheet
Description
SMA connectors are precision connectors for microwave applications up to 18 GHz. The extended frequency version operates with excellent return loss performances up to 26.5 GHz. There is a huge variety of applications for SMA connectors, as in telecom, test & measurement, instruments, avionics, etc.
| CONNECTOR SPECIFICATIONS | |
| Gender | Plug (Male) |
| Orientation | Straight |
| Termination Style | Cable – Solder |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Centre Conductor | Brass, Gold plating |
| Body Material | Gold plating |
| Body Finish | Brass, Gold plating |
| VSWR | 1.20@ 18GHz |
| Insulator Material | PTFE |
| Cable Type | RG405(0.86) |
| Max Frequency (GHz) | DC to 18 GHz |
| Polarity | Standard |
| Thread Direction | -55°C to +105°C |
| Insulation Resistance | ≥5000MΩ |
| Dielectric withstand voltage | 1000V |
Customer Reviews
Be the first to review “1151193C-55– RF CONNECTOR – 50OHMS , SMA MALE , STRAIGHT , SOLDER TYPE , FOR RG405(.86) CABLE” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.