11I213E5-44 K(2.92MM) FEMALE PCB CONNECTOR
SKU:
11I213E5-44
- RF CONNECTOR: 50Ω
- K(2.92MM) FEMALE
- STRAIGHT
- FEMALE
- PCB
Click Here to download the datasheet
Description
| Specifications | Â |
| Family | Solderless |
| Gender | Jack (Female) |
| Orientation (Body) | Straight |
| Coupling | Threaded |
| Mounting Type | PCB Vertical Launch |
| Body Style | 2 Hole |
| Number of Ports | Single |
| Termination Style | Solder-free |
| Finish | Passivated |
| Electrical | |
| Frequency | 40 GHz |
| Impedance | 50 ohms |
| Shielding Effectiveness | ≥ -100 dB |
| Dielectric withstanding Voltage | 750 VRMS |
| Mechanical | |
| Mating Cycles | 500 |
| Mating Torque | 7 – 10 in – lbs |
| Intermateability | SMA |

Reviews
There are no reviews yet.