41420P11 — RF ADAPTER – 50 OHMS, SMA FEMALE TO SMP MALE STRAIGHT ADAPTER
SKU:
41420P11
- RF Adapters
- SMA Adapters
- SMA to SMP Adapter
- 50Ω
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | SMA |
| Gender1 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Body Plating | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Adapter Side 2 Series | SMP |
| Gender2 | Plug(Male) |
| Orientation | Straight |
| Body Plating | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Mounting Features | – |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 18GHz |
| VSWR(Max) | ≤1.25 |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “41420P11 — RF ADAPTER – 50 OHMS, SMA FEMALE TO SMP MALE STRAIGHT ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.