RG-58 COAXIAL CABLE (VSW-STK-0350)
SKU:
VSW-STK-0350
- RF COAXIAL CABLE
- RG-58 COAXIAL CABLE
- 50OHMS CABLE
Description
| CABLE CONSTRUCTION | ||
| Description | Material | Size |
| Centre Conductor | Stranded Tinned Copper Braid | 0.9mm |
| Dielectric | Solid PE | 2.8mm |
| Braid | Stranded Tinned Copper Braid | 3.7mm |
| Jacket | PVC White | 5.2mm |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Characteristic Impedance | 50 Ohm |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Type | Coax |
| Jacket Diameter | 5.2 mm |
| Operating Temperature Max. | 70 °C |
| Operating Temperature Min. | -20 °C |
| Coaxial Cable Types | RG-58 C/U |
| Shield Material | Tinned Copper Braid |
| Voltage Rating | 1.4 V |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Jacket Colour | White |
| Jacket Material | PVC |
| Attenuation vs Frequency | ||
| FREQUENCY | ATTENUATION | Unit |
| 88 MHz | 9.4 | dB/100m |
| 174 MHz | 13.3 | dB/100m |
| 230 MHz | 15.3 | dB/100m |
| 470 MHz | 23.8 | dB/100m |
| 862 MHz | 32.5 | dB/100m |
| 950 MHz | 34.1 | dB/100m |
| 2150 MHz | 49.6 | dB/100m |
| 2400 MHz | 52.4 | dB/100m |

Reviews
There are no reviews yet.