VSW-12B2121C — RF CONNECTOR – 75-OHMS ,FTYPE FEMALE , STRAIGHT , BULKHEAD REAR MOUNT , SCRIMP TYPE , RG405 (0.086 INCH) CABLE
SKU:
VSW-12B2121C
- RF CONNECTOR: 75Ω
- F-TYPE FEMALE
- STRAIGHT
- BULKHEAD REAR MOUNT
- CRIMP TYPE
- RG-405(0.086) CABLE
Click Here to download the datasheet
Description
The F-Type connector series is a durable, high performance threaded interface. Primary applications of the F-Type connectors are for cable television (CATV), set top boxes and cable modems.
| CONNECTOR SPECIFICATIONS | |
| Gender | Jack (Female) |
| Orientation | Straight |
| Termination Style | Cable – Solder |
| Impedance (Ohms) | 75Ω |
| Body Finish | Nickel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Contact Termination Style | Solder |
| Insulator Material | PTFE |
| Cable Type | RG405(0.086) |
| Max Frequency (GHz) | DC to 3GHz |
| VSWR | ≤1.2 |
| Polarity | Standard |
| Min. Temp. (Celsius) | -40°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +140°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW-12B2121C — RF CONNECTOR – 75-OHMS ,FTYPE FEMALE , STRAIGHT , BULKHEAD REAR MOUNT , SCRIMP TYPE , RG405 (0.086 INCH) CABLE” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.