VSW-41B110B210-AD — RF ADAPTER — 50 OHMS,FTYPE,MALE,STRAIGHT, TO F TYPE,FEMALE,STRAIGHT,ADAPTERS
SKU:
VSW-41B110B210-AD
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | F-Type |
| Gender1 | Plug(Male) |
| Orientation | Straight |
| Impedance (Ohms) | 75 |
| Adapter Side 2 Series | F-Type |
| Gender2 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Mounting Features | – |
| Impedance (Ohms) | 75 |
| Body Plating | Nickel |
| Body Material | Beryllium Copper |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 2GHz |
| VSWR | ≤1.25 |
| Min. Temp. (Celsius) | -40°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +85°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW-41B110B210-AD — RF ADAPTER — 50 OHMS,FTYPE,MALE,STRAIGHT, TO F TYPE,FEMALE,STRAIGHT,ADAPTERS” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.