VSW-41H11I21– RF ADAPTER – 50OHMS, 2.4MM MALE TO 3.5MM FEMALE ADAPTER
SKU:
VSW-41H11I21
- RF ADAPTER
- 50OHMS
- 2.4MM MALE
- 3.5MM FEMALE
Description
| SPECIFICATION | |
| Gender1 | Plug(Male) |
| Adapter Side 1 Series | 2.4MM |
| Gender2 | Jack(Female) |
| Adapter Side 2 Series | 3.5MM |
| Orientation | Straight |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Finish | Nickel |
| Body Material | Stainless Steel |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Insulator Material | PTFE |
| Return Loss | >= 23 dB (26.5 GHz to 40 GHz) |
| Max Frequency | DC to 26.5 GHz |
| Min. Temp. (Celsius) | -40°C to +80°C |
| VSWR | ≤1.15:1 |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW-41H11I21– RF ADAPTER – 50OHMS, 2.4MM MALE TO 3.5MM FEMALE ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.