VSW-41L2103110-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS,FME,FEMALE, STRAIGHT, TO, BNC, FEMALE , STRAIGHT ADAPTER
SKU:
VSW-41L2103110-AD
- RF Adapters
- FME Adapters
- FME to BNCÂ Adapter
- Female to Female
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | FME |
| Gender1 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Mounting Features | – |
| Adapter Side 2 Series | BNC |
| Gender2 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Mounting Features | – |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Plating | Nickel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 1GHz |
| VSWR | ≤1.3 |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW-41L2103110-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS,FME,FEMALE, STRAIGHT, TO, BNC, FEMALE , STRAIGHT ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.