VSW-41Q10Q11-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS C-TYPE MALE STARIGHT TO C-TYPE MALE STARIGHT ADAPTERS
SKU:
VSW-41Q10Q11-AD
- RF Adapters
- C-type Adapters
- C-type to C-type Adapter
- Male to Male
- Straight
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | C-Type |
| Gender1 | Plug(Male) |
| Orientation | Straight |
| Mounting Features | – |
| Adapter Side 2 Series | C-Type |
| Gender2 | Plug(Male) |
| Orientation | Straight |
| Mounting Features | – |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Plating | Nickel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Silver |
| Contact Material | Brass |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC to 11 GHz |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW-41Q10Q11-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS C-TYPE MALE STARIGHT TO C-TYPE MALE STARIGHT ADAPTERS” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.