VSW-1.85-FF-ST-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS 1.85MM FEMALE STRAIGHT TO 1.85MM FEMALE STRAIGHT ADAPTER
SKU:
VSW-1.85-FF-ST-AD
- RF Adapters
- 1.85mm Adapters
- 1.85mm to 1.85mm Adapter
- Female to Female
- Straight
- 50Ω
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | 1.85mm |
| Gender1 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Adapter Side 2 Series | 1.85mm |
| Gender2 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Mounting Features | – |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Plating | Stainless Steel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC~67GHz |
| Insertion loss | ≤0.05xSqt(f_Ghz) |
| VSWR | ≤1.2:1 |
| Voltage Rating | 335 V(rms) |
| Min. Temp. (Celsius) | -55°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW-1.85-FF-ST-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS 1.85MM FEMALE STRAIGHT TO 1.85MM FEMALE STRAIGHT ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.