VSW-2.4-FF-ST-4H-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS 2.4MM FEMALE STRAIGHT TO 2.4MM FEMALE STRAIGHT 4-HOLE FLANGE ADAPTER
SKU:
VSW-2.4-FF-ST-4H-AD
- RF Adapters
- 2.4mm Adapters
- 2.4mm to 2.4mm Adapter
- Female to Female
- Straight
- 50Ω 4-hole flange
Description
| ADAPTER SPECIFICATIONS | |
| Adapter Side 1 Series | 2.4mm |
| Gender1 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Adapter Side 2 Series | 2.4mm |
| Gender2 | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Mounting Features | 4-hole flange |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Plating | Stainless Steel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Insulator Material | PTFE |
| Max Frequency (GHz) | DC~50GHz |
| Insertion loss | 0.35dB (max) |
| VSWR(Max) | 1.15:1 Max. |
| Durability | 500 Cycles |
| Min. Temp. (Celsius) | -55°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +100°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW-2.4-FF-ST-4H-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS 2.4MM FEMALE STRAIGHT TO 2.4MM FEMALE STRAIGHT 4-HOLE FLANGE ADAPTER” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.