11F21250 — RF CONNECTOR – 50 OHMS , SMC FEMALE , STRAIGHT , BULK HEAD REAR MOUNT , PCB-EDGE MOUNT
SKU:
11F21250
- RF CONNECTOR: 50Ω
- SMC FEMALE
- STRAIGHT
- BULKHEAD REARMOUNT
- PCB-Edge Mount
Click Here to download the datasheet
Description
SMC connectors offer broadband performance with low reflection DC to 10 GHz and are primarily used in telecommunications and instrumentation applications.
| CONNECTOR SPECIFICATIONS | |
| Gender | Jack (Female) |
| Orientation | Straight |
| Termination Style | PCB-Edge Mount |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Finish | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Contact Termination Style | Solder |
| Mounting Type | Bulkhead |
| Mounting Features | Edge Mount |
| Insulator Material | PTFE |
| VSWR | ≤1.25 |
| Max Frequency (GHz) | DC to 4 GHz |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | 165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “11F21250 — RF CONNECTOR – 50 OHMS , SMC FEMALE , STRAIGHT , BULK HEAD REAR MOUNT , PCB-EDGE MOUNT” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.