11L11050 — RF CONNECTOR – 50 OHMS , SMP MALE , STRAIGHT , PCB-EDGE MOUNT
SKU:
11L11050
- RF CONNECTOR: 50Ω
- SMP MALE
- STRAIGHT
- PCB- Edge Mount
Click Here to download the datasheet
Description
| CONNECTOR SPECIFICATIONS | |
| Gender | Plug (Male) |
| Orientation | Straight |
| Termination Style | PCB- Edge Mount |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Finish | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Contact Termination Style | Solder |
| Mounting Type | PCB Edge Launch |
| Mounting Features | – |
| Insulator Material | PTFE |
| VSWR | 1.7Max |
| Max Frequency (GHz) | DC to 26.5 GHz |
| Min. Temp. (Celsius) | -65°C |
| Max. Temp. (Celsius) | 165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “11L11050 — RF CONNECTOR – 50 OHMS , SMP MALE , STRAIGHT , PCB-EDGE MOUNT” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.