VSW-PSMP-MS-PLD — RF CONNECTORES – 50 OHMS – PSMP MALE STRAIGHT FOR PCB MOUNT
SKU:
VSW-PSMP-MS-PLD
- RF CONNECTOR: 50Ω
- PSMP MALE
- STRAIGHT
- PCB Limited Detent
Click Here to download the datasheet
Description
| CONNECTOR SPECIFICATIONS | |
| Gender | Plug (Male) |
| Orientation | Straight |
| Termination Style | PCB Limited Detent |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Finish | Gold |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Center contact resistance | ≤3mΩ |
| Outer contact resistance | ≤2mΩ |
| Insulator Material | PTFE |
| Voltage | 480 Vrms |
| Insertion Loss | ≤0.1 dB |
| Power Handling @20°C | ≤200W @2.2 GHz |
| Mating Cycles | ≥100 |
| Return Loss | ≥25 dB |
| VSWR | ≤1.25 |
| Max Frequency (GHz) | DC to 10 GHz |
| Min. Temp. (Celsius) | -40°C |
| Max. Temp. (Celsius) | +85°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW-PSMP-MS-PLD — RF CONNECTORES – 50 OHMS – PSMP MALE STRAIGHT FOR PCB MOUNT” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.