VSW-12F2101H– RF CONNECTOR – 75 OHMS , SMC FEMALE , STRAIGHT , CRIMP TYPE , RG59 CABLE
SKU:
VSW-12F2101H
- RF CONNECTOR: 50Ω
- SMC FEMALE
- STRAIGHT
- CRIMP TYPE
- RG-59 CABLE
Click Here to download the datasheet
Description
| CONNECTOR SPECIFICATIONS | |
| Gender | Plug (Male) |
| Orientation | Straight |
| Termination Style | Cable – Solder |
| Impedance (Ohms) | 75Ω |
| Body Finish | Nickel Plating |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Insulator Material | PTFE |
| Cable Type | RG59 |
| Max Frequency (GHz) | DC to 2 GHz |
| VSWR | 1.30 max |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW-12F2101H– RF CONNECTOR – 75 OHMS , SMC FEMALE , STRAIGHT , CRIMP TYPE , RG59 CABLE” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.